TURNIEJ JUDO „GRAND PRIX UKJ 225” 27.11.2022

Zapraszamy wszystkie dzieci z roczników 2011-2014 na zawody!

Data: 27/11/2022
Lokalizacja: Hala Sportowa SP 388 ul. Deotymy 25/33, 01-407 Warszawa
Roczniki: 2011-2014 dziewczęta i chłopcy
Zawodnicy UKJ 225 zapisy u trenerów do dnia 21.11.2022
Zgłoszenia klubów zaproszonych na zawody Grand Prix UKJ 225 do dnia 21.11.2022 na adres
mailowy: kontakt@judo225.pl (zgłoszenia przyjmowane są tylko od trenerów – podajemy tylko ilość
dziewczynek i chłopców dla każdej kategorii wiekowej)
Harmonogram zawodów:
11:30 – otwarcie rejestracji w biurze zawodów (przyjmowanie opłat, oświadczeń covid, wypełnienie
zgłoszeń – podajemy dane zawodnika: imię i nazwisko, rocznik, nr szkoły, nazwisko trenera
prowadzącego i udajemy się na wagę ze zgłoszeniem i legitymacją)
15.45 – 18.00 – zawody
W trakcie trwania turnieju odbędzie się ceremonia wręczania medali, dyplomów i nagród zakończonych wag
Opłata startowa: 50zł (płatne gotówką w dniu zawodów)

Walka judo – punkty i zasady sędziowania wg przepisów PZJudo:
Strój: judoga biała
Mate – sędzia podnosi jedną z rąk na wysokości ramienia, kieruje ją równolegle do maty, jednocześnie pokazując dłoń sędziemu mierzącemu czas z palcami skierowanym do góry. W ten sposób sędzia przerywa walkę.
Wazari – jedna ręka podniesiona jest na wysokości barku. Ocena gdy uda nam się rzucić przeciwnika na jedną łopatkę (a nie na „pełne plecy”) lub utrzymać w trzymaniu przez 10-19 sekundy.
Ippon – jedna ręka podniesiona wysoko nad głową, z dłonią skierowaną w przód. Gest ten oznacza zwycięstwo zawodnika przed czasem. Ocena ta ogłaszana jest gdy rywal upadnie na pełne plecy lub utrzymać w trzymaniu przez 20 sekund. Osaekomi – sędzia wyciąga rękę skierowaną ku dołowi w kierunku zawodnika, jednocześnie pochylając się nad nimi. Oznacza to ogłoszenie, że jeden z zawodników został złapany w trzymanie przez drugiego zawodnika.

Inne informacje:
1. Walka trwa 2 minuty (jest to czas ciągły)

2. Zatrzymanie czasu może nastąpić na wyraźne polecenie sędziego (poprawienie
stroju, kontuzja itp.). W przypadku gdy walka nie zostanie rozstrzygnięta po 2 minucie sędzia stosuje dogrywkę („golden score”)
bez limitu czasu. W dogrywce pierwsza punktowana (minimum waza-ari lub trzecia kara – shido) przez sędziego akcja przynosi
zwycięstwo.

3. Na macie (polu walki) przebywają tylko aktualnie walczący zawodnicy i sędziowie. Kibice i pozostali zawodnicy przebywają poza matą, na trybunach, ławeczkach (przechodzenie przez matę podczas toczącej się walki jest niedozwolone).

4. Drugi wyczytany zawodnik zakłada czerwoną przepaskę. Przed wejściem na matę (przed czerwonym polem) zawodnicy
wykonują pierwszy ukłon, po wejściu na pole walki drugi, po czym wykonują krok do przodu i oczekują na komendę sędziego do
rozpoczęcia walki HAJIME (hadzime). W trakcie walki komenda ta będzie stosowana przez sędziego za każdym razem po
przerwaniu akcji w celu jej wznowienia. Sędziowie przerywają walkę komendą MATE. Koniec walki zostanie oznajmiony
słowami SORE-MADE. Po ogłoszeniu wyniku-zwycięzcy zawodnicy wykonują pierwszy ukłon wewnątrz pola walki i drugi na
zewnątrz, za czerwonym polem (wszystkie ukłony wykonywane są w pozycji stojącej).

5. Zawody będą rozgrywane na 4 matach o wymiarach 4 x 4 m, zakaz wykonywania dzwigni i duszeń, rzutu obi tori gaeshi, tomoe naga i soinage z kolan, losowanie do grup 3- 5 lub do 6- 8 osobowych od najlżejszego zawodnika/czki.